Vyspelá demokracia začína u vyspelých voličov

Autor: Ulrika Lejnarová | 22.2.2012 o 11:19 | (upravené 22.2.2012 o 11:54) Karma článku: 17,20 | Prečítané:  1309x

Živo si pamätám, ako u nás v škôlke na stene visela zarámovaná fotografia Gustáva Husáka. Jedného dňa ju však zvesili a stena zívala prázdnotou. Onedlho tam umiestnili podobizeň iného pána a súdružka vychovávateľka zrazu chcela, aby sme ju oslovovali pani vychovávateľka. Už pár dní pred prvým májom som zo skrine vyťahovala biele papierové holubice a tešila sa ako pôjdeme na májový sprievod. Avšak prvý máj prišiel a holubica stále ležala na svojom mieste... Až postupom času mi dochádzalo, čo všetko sa vlastne v tie dni zmenilo, že to neboli iba fotografie prezidentov, či zrušenie oslovenia súdruh.

Odrazu sme mali slobodné voľby, možstvo politických strán, kupónovú privatizáciu a iné novoty.

 

Avšak jedného dňa, keď som už bola dostatočne veľká, som si začala uvedomovať, čo všetko sa nezmenilo. Vláda ako i "nové" politické strany boli plné bývalých komunistov a staré heslo, "keď neokrádaš štát, okrádaš vlastnú rodinu," bolo viac než aktuálne. Kradli nielen politici, ale i bežní ľudia. Daňové úniky boli v očiach ostatných častokrát hrdinstvom a nie zločinom.

 

Všetci hovorili o demokracii, ale mnohí nevedeli, čo to poriadne je, veď skade sa to mali naučiť, keď sa narodili a vyrástli v komunizme?

 

Mnohí si na Slovensku myslia, že politika je iba o politikoch. Ale ja som toho názoru, že politika je hlavne o voličoch. Ako môže  mať štát na čele kultivovaných politikov s nízkou toleranciou ku korupcii, keď väčšina národa taká nie je?

 

Naplno som si fungovanie vyspelej demokracie uvedomila až vo Švédsku, kde som žila pár rokov.

Živo si pamätám obdobie, keď sa vlády chopili Moderáti a Fredrik Reinfeldt sa stal premiérom. Hneď v prvých dňoch vyšiel na posmech celej krajiny, keďže z vlády boli kvôli "škandálom" nutení odísť viacerí minstri. Nebudem sa teraz rozpisovať o všetkých dôvodoch, ale v tom čase ma riadne prekvapilo, ako napríklad také neplatenie koncesionárskych poplatkov, či zamestnávanie aupair na čierno vedelo otriasť povesťou politika. Avšak, keď som sa nad tým zamyslela, dôvod mi bol jasný. Vo Švédsku totiž ani bežní občania medzi sebou netolerujú podvádzanie, daňové úniky, či neplatenie poplatkov a tôbož u politikov, ktorí majú reprezentovať to najlepšie z národa.

 

Osobne si neviem predstaviť, ako by som sa švédskemu známemu pochválila, ako sa mi podarilo "obabrať systém", okamžite by som totiž v jeho očiach klesla až na samé dno.

 

Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy, a tak radi nadávame na politkov, ale ja tvrdím, že keď je telo zhnité, ako môže byť hlava zdravá?

Dovolili by si slovenskí politici jednať nečestne, keby vedeli, že ich spoločnosť zavrhne, a teda že už nikdy nezískajú potrebné hlasy od voličov? Ba možno opätovné nezvolenie do funkcie by bolo ničím v porovnaní s totálnym zruinovaním povesti a pohŕdaním okolia.

 

Myslím si, že vyspelá demokracia začína u vyspelých voličov, ktorí politikom netolerujú ani tie najmenšie priestupky, a nie len politikom, ale ani ľuďom okolo seba.

Deti sa  vo Švédsku učia princípom demokracie už v školách. Som toho názoru, že aj mi by sme mali deti viesť od malička k  nulovej tolerancii ku korupcii a to nie len v školách v rámci vyučovania, ale hlavne vlastným príkladom.  Len tak si vychováme novú generáciu voličov s vysokou politickou kutúrou, z ktorej môžu vzísť i slušní politici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?